Co to jest leasing?

Spośród wielu możliwości sfinansowania inwestycji w firmie, bardzo interesującym rozwiązaniem jest leasing. To rozwiązanie odmienne od kosztownego kredytowania inwestycji, czy też pozyskiwania na nie środków w inny sposób.

Co to jest leasing?

Leasing to umowa, na mocy której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy w używanie określoną rzecz, w zamian za co leasingobiorca jest zobowiązany do płacenia rat leasingowych. Przedmiot będący przedmiotem leasingu, cały czas pozostaje własnością leasingodawcy. Tak jest do zakończenia umowy leasingu. Po tym terminie leasingobiorca może określoną rzecz po prostu oddać leasingobiorcy lub przejąć na własność.

Zalety leasingu.

Zaletą leasingu jest możliwość dysponowania rzeczą, bez konieczności ponoszenia kosztownych wydatków. Zauważalnym plusem jest też to, iż dana rzecz nie przechodzi początkowo na własność leasingobiorcy. Jeśli po pewnym czasie uzna on, że rzecz nie sprawdza się, zbyt szybko się zużywa, po zakończeniu umowy leasingu może z niej zrezygnować, leasingując – na przykład – nową rzecz. Niewątpliwą zaletą leasingu jest możliwość wliczania jego kosztów do kosztów działalności firmy.

Rodzaje leasingu.

Leasing to pojęcie, które nie jest jednoznaczne. Można wyróżnić kilka typów leasingu.

Leasing operacyjny.

Najpopularniejsza forma leasingu. Polega na przekazaniu leasingobiorcy określonej rzeczy, w zamian za obowiązek płacenia rat leasingowych. Okres leasingu jest krótszy niż okres amortyzacji danej rzeczy, a leasingobiorca nie może kosztów amortyzacji odliczyć od kosztów uzyskania przychodu firmy. Po zakończeniu umowy leasingu, leasingobiorca może wykupić przedmiot będący przedmiotem leasingu.

Leasing finansowy.

Leasing finansowy różni się nieco od operacyjnego. Leasingobiorca ma prawo do odpisów amortyzacyjnych leasingowanej rzeczy. Przeniesienie tytułu własności rzeczy, po zakończeniu umowy leasingu, może być zapisane w umowie.

Leasing zwrotny.

Ciekawa forma leasingu. Leasing zwrotny polega na tym, iż firma przekazuje leasingodawcy określoną rzecz, w zamian za pieniądze, leasing zwrotny stanowi więc szanse na dodatkowy zastrzyk gotówki dla firmy.

Leasing konsumencki.

Przeznaczony dla osób prywatnych, nie dla firm. Mało znany w Polsce, na świecie cieszący się sporym powodzeniem.

Leasing to świetna alternatywa dla kredytów, pożyczek i innych form finansowania zakupów lub inwestycji, których wartość przekracza możliwości finansowe. Jego jasne zasady i opłacalność, czynią z niego ofertę, którą warto się zainteresować

Paweł

Paweł

Interesuję się finansami i chętnie pomogę w podjęciu optymalnej decyzji.
Paweł

Jeden komentarz do “Co to jest leasing?”

  1. Dodatkowym atutem leasingu konsumenckiego jest to, że nie jest objęty rekomendacją nadzoru bankowego. W praktyce wygląda to tak, że osoba która wykorzystała już swój limit zadłużenia w bankach, na jaki pozwala rekomendacja T, może postarać się o leasing konsumencki i jest duża szansa, że go otrzyma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *